Diagnostyka jest niezwykle ważna w rozpoznaniu problemów natury urologicznej.
Podczas wizyty u urologa, lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, w celu uzyskania informacji o jego dolegliwościach. W takim wywiadzie wykorzystuje się skalę IPSS, czyli ocenę stopnia nasilenia objawów związanych z prostatą. Urolog na podstawie odpowiedzi pacjenta na zadane pytania, jest w stanie podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania i leczenia.
Bardzo przydatny podczas oceny stanu pacjenta będzie także dzienniczek mikcji. Przez trzy dni przed wizytą u urologa, należy prowadzić zapiski, w których trzeba zawrzeć informacje na temat ilości wypijanych płynów, częstotliwości oddawania moczu oraz wszelkich ewentualnych sytuacji, związanych z nietrzymaniem moczu.
Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań fizykalnych. Na takie badania składają się oględziny zewnętrznych narządów płciowych, badanie jąder, badanie prostaty poprzez wprowadzenie palca do odbytnicy, a także badanie tak zwanego objawu Goldflama, który polega na wstrząsaniu okolicy lędźwiowej – jeżeli podczas tej czynności wystąpi ostry ból, może to sugerować chorobę nerek.
W urologii stosuje się ponadto badania laboratoryjne i obrazowe.
Do badań laboratoryjnych należy:
Badania obrazowe obejmują:
Nie ignoruj nawet drobnych objawów – z czasem mogą się nasilić. Im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa na skuteczne leczenie i szybki powrót do zdrowia.
Realizacja: neoDIRECT